SPL Performer s900 : stereoslutsteg
Att få in 200 watt per kanal i ett elva tum brett chassi, smalare än de flesta ljudapparater, är en ingenjörsmässig utmaning. SPL, som grundades 1983 för att utrusta inspelningsstudior, har klarat detta med sin Performer-serie. s900 ligger mitt i serien och bygger på konstruktionen från sin storebror, s1200, i ett mindre format. Dess särdrag är en ovanlig intern spänning.
VOLTAiR-teknik med 120 volt
De flesta operationsförstärkare arbetar med en matningsspänning på plus eller minus 15 volt. SPL tillverkar sina egna, 120V SUPRA, som kan arbeta med plus eller minus 60 volt, alltså fyra gånger standarden för halvledarkomponenter. Det är denna höga arbetsspänning som märket kallar VOLTAiR.
Fördelen märks vid lyssning. Mellan den genomsnittliga nivån i ett musikstycke och punkten där kretsen mättas behåller en förstärkare en marginal som kallas dynamisk reserv, eller headroom. Genom att höja den interna spänningen klarar s900 de kraftigaste musikaliska topparna utan att närma sig denna gräns. Dess komponenter arbetar inom sitt optimala område i stället för nära mättnad, där de distorsionsartefakter uppstår som hörs hos förstärkare som pressas till sin gräns.
Två separata steg för spänning och effekt
s900 separerar fysiskt spänningsförstärkningen från effektförstärkningen. Varje steg har sin egen återkopplingsslinga, mekanismen som korrigerar avvikelser mellan insignalen och utsignalen. Denna separation hindrar signaler som reflekteras av högtalarna från att gå tillbaka till ingångssteget och störa signalbehandlingen där.
Utgångssteget arbetar i klass AB, ett driftläge som kombinerar verkningsgraden hos klass B med en del av lineariteten hos klass A. Det är en vanlig kompromiss inom hifi: mindre värmeutveckling än ren klass A, med distorsion som hålls under kontroll även vid hög effekt.
Effekt som passar de flesta högtalare
Vid 8 ohm levererar s900 2 x 200 watt. Effekten stiger till 2 x 370 watt vid 4 ohm och 2 x 420 watt vid 2 ohm. Man kan notera att effekten inte fördubblas när impedansen halveras: strömförsörjningen är inte dimensionerad för att fungera som en obegränsad strömgenerator. I praktiken driver s900 utan svårighet den stora majoriteten av högtalare, oavsett om det gäller kompakta modeller eller golvhögtalare med normal känslighet. De högtalare som har lägst känslighet och mest krävande impedans är fortfarande s1200:s område, som är kraftfullare.
Dämpfaktorn överstiger 280 vid 8 ohm. Detta värde visar förstärkarens förmåga att kontrollera högtalarens rörelser, särskilt i basregistret där membranet tenderar att fortsätta röra sig efter att signalen har upphört. En utgångsimpedans på mindre än 0,035 ohm går i samma riktning: ett fast grepp om membranen.
Linjär strömförsörjning med toroidtransformator
Strömförsörjningen är linjär, med en skärmad toroidtransformator på 866 VA och en filtreringskapacitet på 48 000 mikrofarad. SPL väljer bort switchade strömförsörjningar till förmån för denna mer voluminösa och tyngre lösning. Denna energireservs roll märks vid transienter: när ett musikstycke plötsligt kräver mycket ström, exempelvis ett baskaggeslag, återger kondensatorerna den lagrade energin utan att spänningen sjunker. Detta förklarar delvis vikten på 14,6 kg för ett så kompakt chassi.
XLR- och RCA-ingångar, känslighetsjustering
s900 accepterar en balanserad XLR-källa och en obalanserad RCA-källa, som väljs med en omkopplare på baksidan. Dessa dubbla ingångar gör den kompatibel med de flesta försteg, utan adapter.
Varje kanal har en ingångskänslighetsjustering, ställbar från 0 till -5,5 dB i steg om 0,5 dB. Det handlar inte om en volymkontroll, utan om en fin dämpning som ställs in en gång för att anpassa förstärkningen till försteget. SPL föredrar denna lösning framför en potentiometer som permanent placeras i signalvägen. Justeringen är användbar för att balansera två förstärkare i bi-amping.
En 12-volts triggeringång (AMP CTL, via 3,5 mm-jack) gör det möjligt för ett SPL-försteg, som Director Mk2, att automatiskt väcka s900 från standby och sätta den i standby igen. I standby ligger förbrukningen under 0,3 watt. Högtalarterminalerna accepterar både banankontakter och avskalade kablar upp till 4 mm i diameter.
Ett kompakt format i Performer-serien
s900 mäter 278 mm i bredd, 114 mm i höjd och 345 mm i djup, och väger 14,6 kg. Denna bredd på ungefär elva tum skiljer den från sjuttontumsstandarden som gäller för de flesta hifi-möbler och rack. Står den ensam bredvid apparater i full bredd kommer chassit att se avvikande ut. Däremot staplas den naturligt med andra SPL-komponenter i Professional Fidelity-serien, Director Mk2-försteget eller RIAA-försteg, som delar dess mått.
Tre färger erbjuds, svart, röd och silver, tack vare en utbytbar frontpanel som sitter i ett centralt spår. Tillverkningen sker i Tyskland. SPL monterar en stor del av komponenterna med genomgående hål (through-hole), en teknik som gör det möjligt att välja delar som utvärderats på gehör under utvecklingen.
När det gäller säkerhet övervakar en krets förekomsten av likström på utgången och stänger vid behov av effektsteget: Protect-indikatorn lyser då rött. En temperatursensor på kylflänsarna stänger av förstärkaren vid överhettning, vilket signaleras av Temp-indikatorn. s900 kyls genom konvektion, utan fläkt, och behöver därför lite ventilationsutrymme runt sig.
Dokumentation
Engelska och Tyska
Tekniska specifikationer
Allmänt
- Stereo-slutsteg i klass AB
- Egenutvecklad SPL VOLTAiR 120 V-teknik
- Separat stegdesign för spännings- och effektförstärkning
Höjdpunkter
- Hög effekt anpassad för de flesta Hi-Fi-högtalare
- VOLTAiR 120 V-teknik som ger mycket stort dynamiskt utrymme (headroom)
- Klass AB-förstärkning med låg distorsion
- Balanserade XLR-ingångar och obalanserade RCA-ingångar
- Val av ingång via omkopplare på baksidan
- Justering av ingångskänslighet från 0 till -5,5 dB i steg om 0,5 dB
- 12 V Trigger-ingång (AMP CTL) för automatisk standby
- Kompatibel med SPL-förförstärkare och utrustning från tredje part
Ljudprestanda
- RMS-effekt:
- 2 × 420 W vid 2 Ω
- 2 × 370 W vid 4 Ω
- 2 × 200 W vid 8 Ω
- Harmonisk distorsion (1 kHz):
- < 0,07 % vid 2 Ω
- < 0,06 % vid 4 Ω
- < 0,04 % vid 8 Ω
- Frekvensomfång (-3 dB): 10 Hz – 80 kHz
- Förstärkning: 26 dB
- Utspänning:
- 112 V topp-till-topp
- 40,2 V RMS
- Utgångsimpedans: < 0,035 Ω
- Dämpfaktor (8 Ω, 1 kHz): > 280
- Signal/brusförhållande (A-vägt): -123 dB
Anslutningar
- Ingångar:
- 1 par balanserade XLR
- 1 par obalanserade RCA
- XLR / RCA-ingångsväljare
- Högtalarutgångar:
- Terminaler kompatibla med banankontakter
- Skruvterminaler som accepterar kablar upp till 4 mm
- AMP CTL 12 V Trigger-ingång (3,5 mm-jack)
Inställningar
- Ingångskänslighet: 8 dBu
- Nivåjustering:
- Från 0 dB till -5,5 dB
- I steg om 0,5 dB
Strömförsörjning
- Linjär strömförsörjning med skärmad toroidtransformator
- Filterkapacitet: 48 000 µF
- Toroidtransformator: 866 VA
- Matningsspänning för ingångssteg: ±60 V
- Matningsspänning för effektsteg: ±64 V
- Matning för relä / LED / Trigger: +12 V
- Nätspänning:
- 230 V AC / 50 Hz
- 115 V AC / 60 Hz
- Säkring 230 V: T 4 A
- Säkring 115 V: T 8 A
- Maximal effektförbrukning: 900 VA
- Effektförbrukning i viloläge: 20 W
- Effektförbrukning i standby: < 0,3 W
Skydd
- Skydd mot likspänning (DC)
- Termiskt skydd med övervakning av kylflänsar
- Automatisk avstängning vid överhettning
- Diagnosindikatorer för Protect och Temp
Mått och vikt
- Mått (B × H × D): 278 × 114 × 345 mm
- Nettovikt: 14,6 kg
- Vikt med förpackning: 15,8 kg
Vanliga frågor
Har Performer s900 ett bryggkopplat monoläge?
s900:s tekniska specifikationer omfattar inget bryggkopplat läge: det fungerar som en stereoförstärkare med två kanaler. Detta läge fanns på den mindre s800, som kunde kombinera sina två kanaler för att leverera 450 watt vid 8 ohm till en enda högtalare. För mer effekt i stereo hänvisar SPL till s1200.
Hur skiljer sig s900 från Performer s800 och s1200?
s800 inleder serien med 2 x 185 watt vid 8 ohm. s900 når 2 x 200 watt vid 8 ohm, men dess verkliga särdrag ligger någon annanstans: den har komponenturvalet och konstruktionen från s1200, toppmodellen, i ett mer kompakt chassi. s1200 levererar i sin tur 2 x 300 watt vid 8 ohm och är avsedd för de mest krävande lasterna. Skillnaden mellan s800 och s900 handlar alltså mindre om watt än om konstruktionsnivå.
Är Performer s900 helt analog?
Ja. Signalvägen är analog från början till slut, utan digital konvertering eller DSP-bearbetning. s900 förväntar sig en analog linjesignal från en förförstärkare eller källa, via sin XLR- eller RCA-ingång. Den har varken omvandlare eller digital ingång.
Vad betyder det angivna signal/brusförhållandet på -123 dB?
Det beskriver skillnaden mellan musiksignalen och elektronikens egna bakgrundsbrus, mätt med A-vägning som tar hänsyn till örats känslighet. Vid -123 dB ligger detta restbrus mycket långt under musikens nivå. Med känsliga högtalare och i de allra tystaste partierna förblir tystnaden mellan tonerna klar, utan hörbart brus på normalt lyssningsavstånd.
Är s900 lämplig för en bi-amping-konfiguration?
Varje kanal har sin egen känslighetsinställning, från 0 till -5,5 dB. Vid bi-amping gör denna finjusterade dämpning det möjligt att anpassa s900:s nivå till en andra förstärkare som driver en annan del av högtalaren, bas eller diskant. Då krävs två förstärkare och högtalare utrustade med separata terminaler för bas och diskant.
- Miljöavgift ingår i försäljningspriset.
- Tillverkarens referens: LPER2400
- GTIN / EAN: 4260149320193







