EarMen CH-Amp Signature
EarMen CH-Amp Signature: DAC, hörlursförstärkare och förförstärkare
Att samla en DAC, en balanserad hörlursförstärkare och en förförstärkare i ett 15 cm brett hölje, med strömförsörjningen placerad i en separat låda: det är ambitionen med Signature-versionen av CH-Amp. Originalmodellen förstärkte endast, med stöd av en separat Tradutto-DAC och nätverksspelare. Här flyttar den digitala källan in, inklusive Bluetooth-ingång, utan att den lilla OLED-skärmen med VU-mätare på fronten försvinner.
En ESS9038-DAC med separat strömförsörjning
Den digitala konverteringen bygger på ett ESS Sabre ES9038-chip, med varumärkets HyperStream II-modulator och tidsjittereliminering. Via USB-C-ingången läser CH-Amp Signature PCM-filer upp till 32 bitar och 768 kHz samt DSD upp till DSD512. På papperet når denna DAC ett dynamiskt omfång på nära 140 dB; i höljet återger den balanserade 4,4 mm-utgången 123,5 dB, dess bästa värde.
Strömförsörjningen delar inte chassi med apparaten. Den sitter i en andra låda, ansluten med likström, med en spänningsväljare för 115 eller 230 V som ska ställas in före anslutning. Denna typ av linjär strömförsörjning undviker högfrekvent brus från switchade nätaggregat, till priset av högre vikt och större utrymmesbehov: enbart nätaggregatlådan väger nära 1,6 kg, jämfört med 550 g för huvudenheten, och båda mäter 15 cm på varje sida.
Två hörlursuttag, två effektnivåer
De två hörlursuttagen sitter på fronten: ett obalanserat 6,35 mm-jack och ett balanserat 4,4 mm-uttag. Balanserad drift fördubblar spänningen och effekten. Obalanserat levererar CH-Amp Signature 6 Vrms och 1,1 W vid 32 ohm; via balanserat 4,4 mm, 9,5 Vrms och 2,8 W vid samma last. Den harmoniska distorsionen håller sig under 0,005 % oavsett ingång och sjunker till 0,001 % på den obalanserade utgången med linjeingång.
Denna effektreserv passar både känsliga in-ear-hörlurar och svårdrivna planarhörlurar. Den balanserade 4,4 mm-utgången ger dessutom ett högre signal-brusförhållande, upp till 123,5 dB, jämfört med 115 dB obalanserat.
Tre gainlägen, inklusive ett läge för in-ear-hörlurar
Gainknappen växlar mellan tre inställningar: låg, hög och ett IEM-läge. Det sistnämnda växlar till en brusfattig krets avsedd för känsliga in-ear-hörlurar, vars höga känslighet gör att minsta sus märks med en alltför kraftfull förstärkare. Låg gain räcker för lättdrivna hörlurar, medan hög gain är till för mer krävande modeller. Inställningen görs från frontpanelen eller fjärrkontrollen.
Hörlursförstärkare, sedan förförstärkare när hörlurarna kopplas ur
På baksidan fungerar ett par RCA-kontakter både som linjeutgång och förförstärkarutgång. Växlingen sker automatiskt: med hörlurar anslutna fungerar hörlursutgången och skärmen visar gain; när hörlurarna tas ur visar skärmen « Pre » och den bakre utgången tar över för att driva aktiva högtalare eller ett slutsteg. Denna utgång följer volymratten, vilket gör det möjligt att styra nivån i ett högtalarsystem från CH-Amp Signature. För att skydda efterföljande utrustning återgår volymen till noll så snart hörlurarna kopplas ur.
Ingångarna: USB-C, Bluetooth och två analoga anslutningar
Fyra ingångar delar på baksidan. USB-C tar emot den primära digitala källan, en dator eller kompatibel källa. Bluetooth-ingången med hög upplösning, med medföljande antenn, möjliggör en trådlös anslutning; parningsknappen startar sökningen när denna ingång har valts. Därutöver finns två analoga ingångar, en balanserad via 4,4 mm och en obalanserad via RCA, för anslutning av en källa med linjenivå. Val-knappen växlar mellan källorna och CH-Amp Signature kommer ihåg den senast använda: vid nästa uppstart återgår den till den.
OLED-skärmen, ratten och den uppladdningsbara fjärrkontrollen
OLED-skärmen på fronten visar kanal, gain och volym tillsammans med en VU-mätare. Vid första uppstarten visas logotypen före denna information. Ratten till höger har flera funktioner: kort tryck för att slå på, långt tryck för att stänga av, vridning för volym på en skala från 0 till 30, kort tryck för att stänga av ljudet, varefter nivån återgår till sitt tidigare värde. Två närliggande knappar hanterar källa och gain, och en infraröd mottagare svarar på fjärrkontrollen.
Denna fjärrkontroll är fräst ur ett aluminiumblock och har ett uppladdningsbart batteri, utan batterier att byta. Den omfattar påslagning, ljudavstängning, val av källa, volym, Bluetooth-parning och gain. En lysdiod visar dess status: grön när den fungerar, fast röd vid laddning och blinkande röd när batteriet är tomt.
Dokumentation
Engelska
Tekniska egenskaper
Konstruktion
- DAC, hörlursförstärkare och skrivbordsförförstärkare
- Fullt balanserad arkitektur
- Chassi i maskinbearbetad aluminium
- OLED-skärm med VU-mätare
- Förförstärkarfunktion: aktiv linjeutgång när hörlurarna är frånkopplade
- Dedikerad extern linjär strömförsörjning i separat hölje
Digital konvertering
- ESS Sabre ES9038-omvandlare, HyperStream II-arkitektur
- Format som stöds
- PCM upp till 32 bitar / 768 kHz
- DSD upp till DSD512
Anslutningar
- Ingångar
- 1 USB-C-ljudingång
- 1 högupplöst Bluetooth-ingång, antenn medföljer
- 1 balanserad analog 4,4 mm-jackingång
- 1 obalanserad analog RCA-ingång
- Utgångar
- 1 obalanserad 6,35 mm-hörlursutgång
- 1 balanserad 4,4 mm-hörlursutgång
- 1 obalanserad RCA-förutgång och linjeutgång
Obalanserad 6,35 mm-hörlursutgång
- Utgångsnivå: 6 Vrms
- Effekt: 1,1 W vid 32 ohm
- THD+N: från 0,001 % till 0,003 % beroende på ingång
- Frekvensrespons: ±0,004 dB
- Signal/brus-förhållande: 115 dB
Balanserad 4,4 mm-hörlursutgång
- Utgångsnivå: 9,5 Vrms
- Effekt: 2,8 W vid 32 ohm
- THD+N: från 0,003 % till 0,0045 % beroende på ingång
- Frekvensrespons: ±0,003 dB
- Signal/brus-förhållande: upp till 123,5 dB
Obalanserad RCA-förutgång
- Utgångsnivå: 3,4 Vrms
- THD+N: från 0,002 % till 0,003 % beroende på ingång
- Frekvensrespons: ±0,005 dB
- Signal/brus-förhållande: 115 dB
Reglage
- Volymratt som fungerar som på/av-knapp, volym från 0 till 30
- Ljudavstängning med kort tryck på ratten
- Knapp för val av källa
- Trepositions gain-väljare
- Låg gain
- Hög gain
- IEM-läge med lågbruskrets för känsliga in-ear-hörlurar
- Infraröd mottagare för fjärrkontrollen
Strömförsörjning
- Dedikerad extern linjär strömförsörjning i separat hölje
- Väljare för nätspänning 115 eller 230 V
- Likströmsanslutning till apparaten
Mått och vikt
- Apparaten
- Mått (b x h x d): 15 x 3 x 15 cm
- Vikt: 550 g
- Strömförsörjning
- Mått (b x h x d): 15 x 6 x 15 cm
- Vikt: 1,59 kg
Medföljande tillbehör
- Extern linjär strömförsörjning
- Uppladdningsbar fjärrkontroll i maskinbearbetad aluminium
- Bruksanvisning
Vanliga frågor
Hur skiljer sig CH-Amp Signature från den ursprungliga CH-Amp?
Första generationens CH-Amp var en ren hörlursförstärkare, som skulle kombineras med en separat DAC och nätverksspelare. Signature-versionen integrerar DAC:en, lägger till Bluetooth-ingång och förförstärkarfunktion, och behåller den externa linjära strömförsörjningen. Hela kedjan ryms i ett enda chassi, där man tidigare behövde stapla flera komponenter.
Behöver man ställa in något på nätaggregatet innan man ansluter det?
Ja. Spänningsväljaren på baksidan av nätaggregatkapslingen måste ställas in på 115 eller 230 V beroende på elnätet före anslutning. Denna kapsling har också en egen strömbrytare och en utgångsindikator, separata från vredet på huvudenheten.
Kan man ansluta en vinylspelare till RCA-ingången?
RCA-ingången fungerar på linjenivå: den förväntar sig en redan förstärkt källa. En vinylspelare behöver därför ett phono-försteg, antingen inbyggt i spelaren eller placerat mellan de två. Utan det skulle nivån vara för låg och RIAA-korrigeringen saknas.
Kan förförstärkaren driva högtalare direkt?
Inte passiva högtalare: den bakre utgången är en förförstärkarutgång på linjenivå, inte ett effektförstärkare. Den driver aktiva högtalare, som har egen förstärkning, eller ett slutsteg placerat bakom. Volymen på dessa högtalare justeras sedan med ratten.
Används Bluetooth-ingången för att lyssna med trådlösa hörlurar?
Nej. Bluetooth-funktionen på CH-Amp Signature är en ingång: den tar emot ljud från en telefon eller dator för att spela upp det i de trådanslutna hörlurarna eller de anslutna högtalarna. Den sänder inte till Bluetooth-hörlurar.
Vilken är den maximala upplösningen via USB-ingången?
USB-C-ingången stöder PCM upp till 32 bitar och 768 kHz samt DSD upp till DSD512. De analoga ingångarna överför signalen som den är, och Bluetooth-anslutningen är fortfarande beroende av den trådlösa anslutningen, som har lägre överföringskapacitet än en trådbunden anslutning.
Bör man prioritera 6,35 mm-utgången eller den symmetriska 4,4 mm-utgången?
Den symmetriska 4,4 mm-utgången ger högre spänning och effekt, med ett bättre signal/brusförhållande: den är relevant för krävande hörlurar eller hörlurar med symmetrisk kabel. Den asymmetriska 6,35 mm-utgången är fortfarande det vanligaste formatet och räcker för de flesta hörlurar. Valet beror främst på kabelkontakten och hur svårdrivna hörlurarna är.
- Miljöavgift ingår i försäljningspriset.









